Pichačky v mieste bez WiFi alebo LAN internetu

Pokiaľ je potrebné pichacie hodiny s dotykovým displejom prevádzkovať v mieste bez WiFi alebo LAN pripojenia, je možné napríklad zaobstarať SIM kartu s dátovým plánom a pripojenie na internet zaistiť cez mobilného operátora. Pozor, toto sa netýka IoT pichačiek, ktoré si pripojenie zaisťujú samy.

1. Použiť router na SIM kartu, ktorý poskytne internet cez WiFi alebo LAN

Ide o štandardné routery, ktoré obvykle umožňujú pripojiť viac počítačov pomocou LAN kábla alebo WiFi siete, ktorú tento router vytvorí, do internetu. Pripojenie na internet je potom realizované cez SIM kartu vloženú do tohoto modemu a dátový tarif mobilného operátora.

Toto riešenie sa hodí v prípade, keď môže byť žiaduce vytvorenie vlastnej WiFi siete (tá ale nie je podmienkou a na routeroch je možné často WiFi sieť vypnúť úplne), v prípadoch keď je potrebné okrem pichačiek pripojiť aspoň občas k internetu aj ďalšie zariadenia (tie potom použijú rovnakú WiFi alebo jeden z LAN konektorov na modeme),  alebo v prípade, keď je v mieste umiestnenia pichačiek veľmi zlý mobilný signál a preto je žiaduce mať router so SIM kartou inde - na mieste s lepším signálom a internet je k pichačkám privedený LAN káblom alebo cez WiFi. Toto riešenie býva tiež stabilnejšie a odolnejšie proti výpadkom internetu, než ďalej popísaný USB SIM modem.

Routery na SIM kartu môžete nájsť napríklad na CZC.cz tu alebo na Alza.sk tu .

2. Použiť modem na SIM kartu, ktorý sa pripojí do USB portu priamo k pichačkám

Ďalšou možnosťou je pripojiť priamo k pichacím hodinám do voľného USB portu modem na SIM kartu. Tento modem, rovnako ako router vyššie, potom cez SIM kartu a dátový plán mobilného operátora poskytuje pripojenie k internetu. V tomto prípade ho však poskytuje iba pre pichacie hodiny, ku ktorým je cez USB port pripojený. Treba tiež brať ohľad na to, že tým dôjde k obsadeniu jedného USB slotu. Nami dodávané pichacie hodiny majú dva USB porty. Pri pichačkách, ktoré čítajú iba čipy (čítačka čipov je pripojená cez jeden z USB portov) to nie je problém, pretože u nich zostáva jeden voľný USB port. Avšak pri pichačkách, ktoré čítajú odtlačky prstov (čítačka odtlačkov je pripojená cez jeden USB port) je v prípade USB SIM modemu potrebné vzdať sa možnosti používať aj čipy a čítačku čipov nechať odpojenú, aby namiesto nej mohol byť zapojený USB SIM modem.

2.1. Podporované USB SIM modemy
Najčastejšie a najstabilnejšie na rôznych zariadeniach Android funguje napríklad modem "Huawei E3531". Pred zapojením USB SIM modemu do USB portu pichacích hodín do modemu vložte SIM kartu od operátora, na ktorej je v prevádzke dátový tarif (z modemu sa zloží kryt a SIM karta sa vloží do neho).

2.2. Android Widget
Pred pripojením pripojenia USB SIM modemu k pichacím hodinám je potrebné na pichacie hodiny nainštalovať aplikáciu PPP Widget 3 z Obchodu Play s aplikáciami pre Android. Po inštalácii je potrebné na plochu medzi ikonky pridať widget "PPP Widget 3". Pokiaľ bolo zapojenie USB SIM modemu očakávané už pri objednaní pichačiek, bude tento widget v pichačkách už predinštalovaný.
Po inštalácii PPP Widgetu 3 na pichačky a po pridaní tohto widgetu na plochu Androidu môžete pripojiť USB SIM modem do USB portu. Systém sa vás opýta, či chcete PPP Widgetu umožniť pracovať s USB zariadením - zakliknite "Nabudúce sa nepýtať" a potvrďte Áno.

2.3. Konfigurácia APN
Widget PPP Widget 3 by mal modem pripojený do USB slotu sám rozpoznať a otvoriť sekciu Nastavenie, aby ste nastavili detaily pripojenia cez mobilného operátora. Ak sa tak nestane, kliknite na tlačidlo "Nastavenia - Úprava súčasného profilu SIM" v samotnom widgete na ploche Androidu.

Do poľa "Názov profilu" vyplňte napríklad "Pripojenie cez SIM O2/Tmobile/...", dôležité je pole "APN vášho poskytovateľa". Pokiaľ je použitým mobilným operátorom O2, do poľa "APN vášho poskytovateľa" napíšte "internet". Pokiaľ je operátorom Tmobile, napíšte "internet.t-mobile.cz". Pre Vodafone použite "internet".

Následne sa vráťte na plochu a kliknite na tlačidlo "Pripojiť" vo Widgete PPP 3. Po tom, čo overíte úspešné spojenie, môžete ešte v nastavení widgetu aktivovať "Automatické pripojenie" a "Automatické znovupripojenie", aby ste zaistili nepretržitý prístup k internetu.